&Viribus Unitis Suum Cuique &

aktualnosci

16 mar 2023

Czy prawo może być proste? Ostatnio mieliśmy okazję wysłuchać na naszej kwatwerze wykładu dra hab. Jana Rudnickiego z katedry Europejskiej Tradycji Prawnej WPiA UW o intrygującym tytule „Czy prawo może być proste?”. Prel... »

9 mar 2023

Spotkanie z ambasadorem Estonii Po dłużącej się już przerwie zimowej, stęsknieni do inspirujących treścią wykładów, zasiedliśmy wspólnie, aby wsłuchać się w słowa wyjątkowego gościa naszego czwartkowego spotkania, JE Miko Haljasa... »

26 sty 2023

Apokaliptyka i historiozofia w "Imieniu Róży" Naszym czwartkowym gościem był dr Rafał Tichy, publicysta, filmowiec i przede wszystkim filozof z Zakładu Historii Filozofii Starożytnej i Średniowiecznej na UW, założyciel periodyku "44 ... »

aktualnosci

Podstawą Welecji jest dewiza Viribus Unitis Suum Cuique - co w języku polskim znaczy wspólnymi siłami każdemu co mu się należy. Zwłaszcza drugi człon naszej maksymy ma istotne znaczenie. Wywodzimy zeń zasadę tolerancji i szacunku dla wszystkich poglądów i punktów widzenia.

aktualnosci

Aktualności

Czy prawo może być proste? 16 mar 2023

Ostatnio mieliśmy okazję wysłuchać na naszej kwatwerze wykładu dra hab. Jana Rudnickiego z katedry Europejskiej Tradycji Prawnej WPiA UW o intrygującym tytule „Czy prawo może być proste?”. Prelegent przedstawił swoją opinię na temat postulatów dotyczących upraszczania prawa wyjaśniając, że nie wszystko wydaje się takie proste, na jakie wygląda. Nasz gość przedstawił fascynującą ewolucję społeczeństw Europy, która doprowadziła do skomplikowania współczesnego systemu prawa. Wnioski płynące ze spotkania z profesorem nie dały jednoznaczej odpoweidzi na tytułowe pytanie, rozbudziły jednak ciekawość słuchaczy - również nieprawniczej mniejszości Welecji.

Spotkanie z ambasadorem Estonii 9 mar 2023

Po dłużącej się już przerwie zimowej, stęsknieni do inspirujących treścią wykładów, zasiedliśmy wspólnie, aby wsłuchać się w słowa wyjątkowego gościa naszego czwartkowego spotkania, JE Miko Haljasa, Ambasadora Republiki Estońskiej w RP. Była to doskonała okazja do przyjacielskiego zapoznania, zaspokojenia ciekawości o zawiłościach relacji polsko-estońskich, ale i o estońskiej tożsamości oraz wyzwaniach dla współdzielonego przez nasze ojczyzny regionu, rzucanych przez globalną sytuację, po czym wzięliśmy udział w dyskusji na tematy wynikłe z wykładu. Spotkanie wzbogaciła także wizyta naszego przyjaciela, JE Ambasadora Republiki Łotewskiej, fil! Jurisa Poikānsa. Jesteśmy pełni wdzięczności za wspólnie spędzony czas, który z radością będziemy jeszcze długo wspominać. 

Apokaliptyka i historiozofia w "Imieniu Róży" 26 sty 2023

Naszym czwartkowym gościem był dr Rafał Tichy, publicysta, filmowiec i przede wszystkim filozof z Zakładu Historii Filozofii Starożytnej i Średniowiecznej na UW, założyciel periodyku "44 / Czterdzieści i Cztery". Przybliżył nam problemy filozoficzno-teologiczne przedstawione w "Imieniu Róży" Umberta Eco, a rozpalające głowy w XIV wieku. Najważniejsze z nich to kwestia nowego stosunku do czasu wniesionego przez chrześcijaństwo do zachodniej myśli i narodziny historiozofii, a także ponowne spojrzenie na Apokalipsę św. Jana nie jako przestrogę, ale jako opis dziejów świata po Jezusie. Równocześnie poznaliśmy tło historyczne wydarzeń książkowych z Joachimem z Fiore i Spirytuałami - dlaczego Duchownicy? - na czele. Niesamowite, że te spory oddziałują na nasze życie aż po dziś dzień.

Tak kończymy kolejny semestr zimowy. Wracamy po feriach!

Rybka 14 sty 2023

Dzisiaj zebraliśmy się, aby razem przy okazji Rybki Weleckiej, tradycyjnego spotkania bożonarodzeniowego całej Weleckiej Rodziny, podsumować minione miesiące i dać sobie wyraz nadziei na jak najlepszy nadchodzący rok. Licznie zjechali filistrzy, przyjaciele, dzieci i rodzice, by wspólnie przełamać się opłatkiem, życzyć sobie nawzajem, kolędować i spróbować rozmaitych potraw, które umilały nam wspólnie spędzany, długo wyczekiwany czas. Uśmiechy i rozmowy ciągnęły się miło w rodzinnym cieple i serdeczności aż po wieczór.

Przy tej okazji chcemy złożyć najserdeczniejsze życzenia bożonarodzeniowe i noworoczne Rodzinie Weleckiej, przyjaciołom i sympatykom.

Energoelektronika 22 gru 2022

W ostatni czwartek przed Bożym Narodzeniem odbył się na naszej kwaterze wykład barwiarski kol. Jana Lipskiego dotyczący energoelektroniki. Spotkanie miało jednak inną formę niż zazwyczaj, bowiem nasz prelegent łączył się z nami zdalnie - prosto ze Szwajcarii, w której od paru miesięcy mieszka i pracuje, wykorzystując wiedzę, której podstawy przekazał nam, laikom. Po zakończeniu wykładu zostaliśmy na kwaterze by wspólnie nieco wczuć się w klimat nadchodzącej Wigilii. 

Już po paru dniach stęskniony Janek przyjechał do ojczyzny, więc wykorzystaliśmy tę okazję by spotkać się na żywo we wspólnym gronie.

105 ... 54321

Strona: