&Viribus Unitis Suum Cuique &

aktualnosci

26 sty 2023

Apokaliptyka i historiozofia w "Imieniu Róży" Naszym czwartkowym gościem był dr Rafał Tichy, publicysta, filmowiec i przede wszystkim filozof z Zakładu Historii Filozofii Starożytnej i Średniowiecznej na UW, założyciel periodyku "44 ... »

14 sty 2023

Rybka Dzisiaj zebraliśmy się, aby razem przy okazji Rybki Weleckiej, tradycyjnego spotkania bożonarodzeniowego całej Weleckiej Rodziny, podsumować minione miesiące i dać sobie wyraz nadziei na jak najlepszy nadchodzący rok. Licznie zjechali... »

22 gru 2022

Energoelektronika W ostatni czwartek przed Bożym Narodzeniem odbył się na naszej kwaterze wykład barwiarski kol. Jana Lipskiego dotyczący energoelektroniki. Spotkanie miało jednak inną formę niż zazwyczaj, bowiem nasz prelegent łączył s... »

aktualnosci

Podstawą Welecji jest dewiza Viribus Unitis Suum Cuique - co w języku polskim znaczy wspólnymi siłami każdemu co mu się należy. Zwłaszcza drugi człon naszej maksymy ma istotne znaczenie. Wywodzimy zeń zasadę tolerancji i szacunku dla wszystkich poglądów i punktów widzenia.

aktualnosci

Aktualności

Apokaliptyka i historiozofia w "Imieniu Róży" 26 sty 2023

Naszym czwartkowym gościem był dr Rafał Tichy, publicysta, filmowiec i przede wszystkim filozof z Zakładu Historii Filozofii Starożytnej i Średniowiecznej na UW, założyciel periodyku "44 / Czterdzieści i Cztery". Przybliżył nam problemy filozoficzno-teologiczne przedstawione w "Imieniu Róży" Umberta Eco, a rozpalające głowy w XIV wieku. Najważniejsze z nich to kwestia nowego stosunku do czasu wniesionego przez chrześcijaństwo do zachodniej myśli i narodziny historiozofii, a także ponowne spojrzenie na Apokalipsę św. Jana nie jako przestrogę, ale jako opis dziejów świata po Jezusie. Równocześnie poznaliśmy tło historyczne wydarzeń książkowych z Joachimem z Fiore i Spirytuałami - dlaczego Duchownicy? - na czele. Niesamowite, że te spory oddziałują na nasze życie aż po dziś dzień.

Tak kończymy kolejny semestr zimowy. Wracamy po feriach!

Rybka 14 sty 2023

Dzisiaj zebraliśmy się, aby razem przy okazji Rybki Weleckiej, tradycyjnego spotkania bożonarodzeniowego całej Weleckiej Rodziny, podsumować minione miesiące i dać sobie wyraz nadziei na jak najlepszy nadchodzący rok. Licznie zjechali filistrzy, przyjaciele, dzieci i rodzice, by wspólnie przełamać się opłatkiem, życzyć sobie nawzajem, kolędować i spróbować rozmaitych potraw, które umilały nam wspólnie spędzany, długo wyczekiwany czas. Uśmiechy i rozmowy ciągnęły się miło w rodzinnym cieple i serdeczności aż po wieczór.

Przy tej okazji chcemy złożyć najserdeczniejsze życzenia bożonarodzeniowe i noworoczne Rodzinie Weleckiej, przyjaciołom i sympatykom.

Energoelektronika 22 gru 2022

W ostatni czwartek przed Bożym Narodzeniem odbył się na naszej kwaterze wykład barwiarski kol. Jana Lipskiego dotyczący energoelektroniki. Spotkanie miało jednak inną formę niż zazwyczaj, bowiem nasz prelegent łączył się z nami zdalnie - prosto ze Szwajcarii, w której od paru miesięcy mieszka i pracuje, wykorzystując wiedzę, której podstawy przekazał nam, laikom. Po zakończeniu wykładu zostaliśmy na kwaterze by wspólnie nieco wczuć się w klimat nadchodzącej Wigilii. 

Już po paru dniach stęskniony Janek przyjechał do ojczyzny, więc wykorzystaliśmy tę okazję by spotkać się na żywo we wspólnym gronie.

Reparacje wojenne - szybko zapomniana zbrodnia 8 gru 2022

W tym tygodniu na kwaterze Welecji mieliśmy przyjemność gościć dr. Tomasza Luterka. W pierwszej części spotkania przedstawił nam on swoje spojrzenie na powojenne losy Polski i jej granic, nakreślił co kryje się za pojęciem reparacji wojennych i opowiedział o politycznym tle ich dochodzenia - zarówno współczesnym jak i historycznym. Cały wykład ubogacony był wyrazistymi poglądami naszego gościa, które wraz z poruszanymi zagadnieniami stały się przyczynkiem do żywej dyskusji w drugiej części spotkania. Zwilżając sfatygowane gardła kuflem piwa przenieśliśmy wymianę myśli do kuluarów, gdzie trwała ona do późnych godzin nocnych.

Treść i funkcja prawa przez pryzmat prawa autorskiego 1 gru 2022

Dziś powróciliśmy do naszych baranów, bo i prawników w Welecji wielu. Kol. Jan Popławski wygłosił swój drugi wykład barwiarski. Przeszliśmy przez ogólnie zarysowane teorie prawa przedstawione z myślą o laikach, a następnie - niezwykle drobiazgowe podejście do tematu! - dokonaliśmy analizy paragrafów ustaw dotyczących praw autorskich z mówieniem ich wpływu na zagadnienie, by skończyć na pomysłach własnych prelegenta usprawnienia systemu. Wiele pytań, a jeszcze więcej odpowiedzi! Posileni strawą intelektualną, zasiedliśmy do kufla piwa, rozmowy i śpiewu.

105 ... 54321

Strona: