Aktualności
Telefonia komórkowa GSM 18 maj 2023
Jak zwykle nowy tydzień przyniósł nam kolejne ciekawe spotkanie na kwaterze Welecji. Tym razem wysłuchaliśmy wykładu fuksowskiego kolegi Eryka Długosza, który w oparciu o swoje naukowe zainteresowania opowiedział nam o systemie technologii komórkowej (GSM). Z troski o kolegów bez inżynierskiego wykształcenia, urozmaicił on swój wykład licznymi ciekawostkami związanymi z rozwojem telefonii w Polsce i historią pierwszej warszawskiej linii telefonicznej biegnącej między… cukiernią a salonem optycznym. Po serii pytań i zakończeniu oficjalnej części spotkania rozmawialiśmy jeszcze na temat technicznych zagadnień, jak problemy w łączności czy magazynowaniu energii, by z czasem oddać się rozrywkom, czyli piciu piwa i pieśniom w kuluarach.
Mądrość i emocje w muzyce 11 maj 2023
W miniony czwartek mieliśmy zaszczyt gościć na naszej kwaterze Prof. Agatę Sapiechę z Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, ze znamienitym wykładem pt. "Mądrość i emocje w muzyce" w ramach spotkania otwartego.
Nasza prelegentka, skrzypaczka i pedagożka, założycielka zespołu "Il Tempo", wyjaśniła nam pojęcie muzyki dawnej i pokazała nam z jaką pasją można delektować się dźwiękiem instrumentów o brzmieniu najbardziej zbliżonym do tego z epoki, z której pochodził dany utwór. To wzbogacające doświadczenie z pewnością pomoże nam wsłuchiwać się w muzykę z większą uwagą i wrażliwością, co pozwoli wyciągać zawartą w niej prawdziwą mądrość.
Pani Profesor serdecznie dziękujemy!
Czy da się zrozumieć ikonę, czyli kilka słów o sztuce sakralnej wschodu 4 maj 2023
W ostatni czwartek mieliśmy okazję wysłuchać wykładu naszego barwiarza, Stanisława Włoczewskiego, który opowiadał o ikonach, ich historii, znaczeniu i wpływie. Przedstawił teorie na temat ich kryjącego się w mroku dziejów pochodzenia oraz opisał miejsce ikon w doktrynie prawosławia, jak i oddziaływanie na sąsiadujące z nim tereny katolickie. Podał też przykłady wpływu ich egzotycznego piękna na sztukę Zachodu, w szczególności działalność Henri'ego Matisse'a. Wykład skłonił nas do refleksji na temat dialogu religijno-kulturowego między Wschodem a Zachodem, którymi z chęcią podzieliliśmy się w kuluarach.
Noc Walpurgii 30 kwi 2023
Krótka relacja fotograficzna z wyjazdu do Helsinek, Tallinna i Tartu, gdzie świętowaliśmy Noc Walpurgii! Prosit!
Szlachta inflancka w XVII I XVIII wieku 20 kwi 2023
Dziś odbył się wykład naszego polskiego przyjaciela z Rygi, Edwarda Seliszki poświęcony tematowi jego pracy doktorskiej. Opowiedział nam, jak złożone i zmienne na przestrzeni czasu było samo pojęcie Inflantów, jakie rody je zamieszkiwały oraz jaki był ich stosunek względem Rzeczypospolitej oraz do jej sąsiadów czy udział w polityce wewnętrznej lub zagranicznej. My zaciekawieni pytaliśmy również o strukturę demograficzną tych obszarów, jak Platerowie ze zdrajców stali się wielkimi patriotami czy o ewentualne powroty starych rodów do państw bałtyckich i próby odzyskania majątków. Owocna kwatera historyczna poszerzająca naszą wiedzę o tym zapomnianym regionie.