&Viribus Unitis Suum Cuique &

aktualnosci

18 maj 2023

Telefonia komórkowa GSM Jak zwykle nowy tydzień przyniósł nam kolejne ciekawe spotkanie na kwaterze Welecji. Tym razem wysłuchaliśmy wykładu fuksowskiego kolegi Eryka Długosza, który w oparciu o swoje naukowe zainteresowania opowiedział n... »

11 maj 2023

Mądrość i emocje w muzyce W miniony czwartek mieliśmy zaszczyt gościć na naszej kwaterze Prof. Agatę Sapiechę z Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, ze znamienitym wykładem pt. "Mądrość i emocje w muzyce" w ramach spotka... »

4 maj 2023

Czy da się zrozumieć ikonę, czyli kilka słów o sztuce sakralnej wschodu W ostatni czwartek mieliśmy okazję wysłuchać wykładu naszego barwiarza, Stanisława Włoczewskiego, który opowiadał o ikonach, ich historii, znaczeniu i wpływie. P... »

aktualnosci

Podstawą Welecji jest dewiza Viribus Unitis Suum Cuique - co w języku polskim znaczy wspólnymi siłami każdemu co mu się należy. Zwłaszcza drugi człon naszej maksymy ma istotne znaczenie. Wywodzimy zeń zasadę tolerancji i szacunku dla wszystkich poglądów i punktów widzenia.

aktualnosci

Aktualności

Telefonia komórkowa GSM 18 maj 2023

Jak zwykle nowy tydzień przyniósł nam kolejne ciekawe spotkanie na kwaterze Welecji. Tym razem wysłuchaliśmy wykładu fuksowskiego kolegi Eryka Długosza, który w oparciu o swoje naukowe zainteresowania opowiedział nam o systemie technologii komórkowej (GSM). Z troski o kolegów bez inżynierskiego wykształcenia, urozmaicił on swój wykład licznymi ciekawostkami związanymi z rozwojem telefonii w Polsce i historią pierwszej warszawskiej linii telefonicznej biegnącej między… cukiernią a salonem optycznym. Po serii pytań i zakończeniu oficjalnej części spotkania rozmawialiśmy jeszcze na temat technicznych zagadnień, jak problemy w łączności czy magazynowaniu energii, by z czasem oddać się rozrywkom, czyli piciu piwa i pieśniom w kuluarach.

Mądrość i emocje w muzyce 11 maj 2023

W miniony czwartek mieliśmy zaszczyt gościć na naszej kwaterze Prof. Agatę Sapiechę z Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, ze znamienitym wykładem pt. "Mądrość i emocje w muzyce" w ramach spotkania otwartego.

Nasza prelegentka, skrzypaczka i pedagożka, założycielka zespołu "Il Tempo", wyjaśniła nam pojęcie muzyki dawnej i pokazała nam z jaką pasją można delektować się dźwiękiem instrumentów o brzmieniu najbardziej zbliżonym do tego z epoki, z której pochodził dany utwór. To wzbogacające doświadczenie z pewnością pomoże nam wsłuchiwać się w muzykę z większą uwagą i wrażliwością, co pozwoli wyciągać zawartą w niej prawdziwą mądrość. 

Pani Profesor serdecznie dziękujemy!

Czy da się zrozumieć ikonę, czyli kilka słów o sztuce sakralnej wschodu 4 maj 2023

W ostatni czwartek mieliśmy okazję wysłuchać wykładu naszego barwiarza, Stanisława Włoczewskiego, który opowiadał o ikonach, ich historii, znaczeniu i wpływie. Przedstawił teorie na temat ich kryjącego się w mroku dziejów pochodzenia oraz opisał miejsce ikon w doktrynie prawosławia, jak i oddziaływanie na sąsiadujące z nim tereny katolickie. Podał też przykłady wpływu ich egzotycznego piękna na sztukę Zachodu, w szczególności działalność Henri'ego Matisse'a. Wykład skłonił nas do refleksji na temat dialogu religijno-kulturowego między Wschodem a Zachodem, którymi z chęcią podzieliliśmy się w kuluarach.

Noc Walpurgii 30 kwi 2023

Krótka relacja fotograficzna z wyjazdu do Helsinek, Tallinna i Tartu, gdzie świętowaliśmy Noc Walpurgii! Prosit!

Szlachta inflancka w XVII I XVIII wieku 20 kwi 2023

Dziś odbył się wykład naszego polskiego przyjaciela z Rygi, Edwarda Seliszki poświęcony tematowi jego pracy doktorskiej. Opowiedział nam, jak złożone i zmienne na przestrzeni czasu było samo pojęcie Inflantów, jakie rody je zamieszkiwały oraz jaki był ich stosunek względem Rzeczypospolitej oraz do jej sąsiadów czy udział w polityce wewnętrznej lub zagranicznej. My zaciekawieni pytaliśmy również o strukturę demograficzną tych obszarów, jak Platerowie ze zdrajców stali się wielkimi patriotami czy o ewentualne powroty starych rodów do państw bałtyckich i próby odzyskania majątków. Owocna kwatera historyczna poszerzająca naszą wiedzę o tym zapomnianym regionie.

106 ... 54321

Strona: