&Viribus Unitis Suum Cuique &

aktualnosci

17 lis 2022

EBM Kolejny czwartek spędziliśmy na wysłuchaniu kolejnego wykładu fuksowskiego - jakaż mnogość chętnych do bycia częścią Welecji. Tym razem wysłuchaliśmy Jakuba Bereziewicza, który - samemu nie będąc lekarzem, a absolwentem Szkoły ... »

11 lis 2022

Święto Odzyskania Niepodległości Oczywiście w ten wyjątkowy dla naszej Ojczyzny dzień świętowaliśmy jej zmartwychwstanie - część w Warszawie, część w Trójmieście u zaprzyjaźnionego Konwentu Polonia, a także w innych zakątkach globu. Niech żyje Polska!

10 lis 2022

Geneza i ewolucja orientalnych systemów bitewnych Nie ma rzeczy, które nas nie interesują! Najlepiej dowodzi tego wykład fuksowski Kamila Zabawy, który przybliżył nam to jakże niszowe i trudne zagadnienie. Pojawiło się tak dużo pojęć w... »

aktualnosci

Podstawą Welecji jest dewiza Viribus Unitis Suum Cuique - co w języku polskim znaczy wspólnymi siłami każdemu co mu się należy. Zwłaszcza drugi człon naszej maksymy ma istotne znaczenie. Wywodzimy zeń zasadę tolerancji i szacunku dla wszystkich poglądów i punktów widzenia.

aktualnosci

Aktualności

EBM 17 lis 2022

Kolejny czwartek spędziliśmy na wysłuchaniu kolejnego wykładu fuksowskiego - jakaż mnogość chętnych do bycia częścią Welecji. Tym razem wysłuchaliśmy Jakuba Bereziewicza, który - samemu nie będąc lekarzem, a absolwentem Szkoły Głównej Handlowej - rozpoczął studia doktoranckie na uczelni medycznej. Opowiedział nam o zasadach EBM (Evidence-Based Medicine), zwanych po polsku dość nie fortunnie zasadami Medycyny Opartej na Faktach, a w rzeczywistości na DOWODACH NAUKOWYCH. Dlaczego konstrukcja badania determinuje wyniki badania? Jak dobrze zadać pytanie kliniczne, by uzyskać poszukiwaną odpowiedź? Czy tylko lekarze korzystają z EBM? Znów poszerzyliśmy swoje horyzonty.

Święto Odzyskania Niepodległości 11 lis 2022

Oczywiście w ten wyjątkowy dla naszej Ojczyzny dzień świętowaliśmy jej zmartwychwstanie - część w Warszawie, część w Trójmieście u zaprzyjaźnionego Konwentu Polonia, a także w innych zakątkach globu. Niech żyje Polska!

Geneza i ewolucja orientalnych systemów bitewnych 10 lis 2022

Nie ma rzeczy, które nas nie interesują! Najlepiej dowodzi tego wykład fuksowski Kamila Zabawy, który przybliżył nam to jakże niszowe i trudne zagadnienie. Pojawiło się tak dużo pojęć w językach Dalekiego Wschodu, że niektórym z kolegów zaszumiało w głowach... Ale cóż to za kształcenie bez wyzwań! Trzymamy gorąco kciuki na kolejnych etapach do barw.

Druga Republika Hiszpańska i jej upadek 3 lis 2022

Ignacy Bojaryn, nasz fuks, zapoznał nas z społeczno-politycznym tłem wojny domowej w Hiszpanii. Od przegranej wojny ze Stanami Zjednoczonymi w 1898 roku i łagodnego autorytaryzmu de Rivery poprzez pakt z San Sebastian po proklamowanie Republiki, narastające w niej napięcia i zakończenie żywota wielkim hukiem bratobójczych walk. Złożona i trudna sytuacja wewnętrzna tamtego czasu ukazana przez prelegenta uświadomiła nam, jak trudno poddać ocenie stronnictwa tamtych wydarzeń i jak przekłamująca tamtą rzeczywistość jest współczesna apologetyka.

Wszystkich Świętych 1 lis 2022

W tym dniu odwiedzaliśmy groby naszych filistrów. Był to moment do wspomnień i refleksji nad śmiercią, wobec której wszyscy jesteśmy równi. Śpiewaliśmy im również tradycyjne:

Braciom co po życia znoju...

Cześć ich pamięci!

104 ... 54321

Strona: