&Viribus Unitis Suum Cuique &

aktualnosci

20 sie 2017

Knajpa patriotyczna W dzisiejszym dniu, na kwaterze Welecji, odbyła się knajpa patriotyczna. Nie obyło się bez śpiewu w gronie najbliższych!

23 lip 2017

Komersz Letni Welecji 2017     Dnia 22 lipca 2017 roku odbył się w sielskiej posiadłości koło Olsztyna Komersz letni Welecji. Zacieśnianie więzi pomiędzykorporantami przebiegało w miłej atmosferze – prz... »

8 cze 2017

Koło Sprawozdawczo-Wyborcze Koło Sprawozdawczo-Wyborcze Korporacji Akademickiej Welecja zebrane 8 czerwca 2017 roku udzieliło absolutorium ustępującemu prezydium i wybrało nowe w składzie:   kol. Karol Dowgiało - prezes... »

aktualnosci

Podstawą Welecji jest dewiza Viribus Unitis Suum Cuique - co w języku polskim znaczy wspólnymi siłami każdemu co mu się należy. Zwłaszcza drugi człon naszej maksymy ma istotne znaczenie. Wywodzimy zeń zasadę tolerancji i szacunku dla wszystkich poglądów i punktów widzenia.

aktualnosci

Aktualności

Obchody 133-lecia Korporacji Akademickiej Welecja. 29 paź 2016

W dniu dzisiejszym zakończyliśmy obchody 133-lecia Korporacji Akadmickiej Welecja.

 

Uroczystości rozpoczął Apel Poległych, który odbył się w piątkowy wieczór na Kopcu Powstania Warszawskiego. Wspominaliśmy wówczas Weletów poległych i pomordowanych podczas wojny polsko-bolszewickiej, II wojny światowej i podczas innych burzliwych wydarzeń XX w. Po Apelu udaliśmy się na kwaterę, aby podjąć pierwszych zagranicznych gości zjeżdżających do Warszawy. 

 

W sobotę o 16:00 w Kościele Najświętszego Zbawiciela odprawiona została Msza w intencji Weletów. Centralnym punktem obchodów był uroczysty komersz w salach warszawskiego NOTu (gdzie ponad 100 lat temu powstało Stowarszyszenia FIlistrów Welecji), który zgromadził naszch kartelowych braci z korporacji: Konwent Polonia z Sopotu, Arkonia z Warszawy, Vironia z Tallina i Talavija z Rygi. W niedzielę spotkaliśmy się jeszcze na wspólnym śniadaniu.

 

Odebraliśmy liczne prezenty i życzenia na nadchodzący rok akademicki, w który wkraczamy jak co roku pełni chęci i zapału.

 

Vivat, crescat, floreat Veletia in aeternum!

Inwentaryzacja archiwum weleckiego 28 paź 2016

29 października 2016 roku Stowarzyszenie Filistrów Welecji zakończyło inwentaryzację zespołu archiwalnego "Korporacja Akademicka Welecja" przeprowadzoną w ramach projektu „Opracowanie i zabezpieczenie archiwum Korporacji Akademickiej Welecja".

 

Projekt jest współfinansowany ze środków otrzymanych od Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych w ramach konkursu "Wspieranie działań archiwalnych 2016".

 

Inwentarz 

Wykład filistra Michała Wołłejki pt. "Czechy piwem kuszące - o warzeniu, podawaniu i piciu piwa w Czechach." 27 paź 2016

Dzisiejszy wykład filistra Michała Wołłejki pt. "Czechy piwem kuszące - o warzeniu, podawaniu i piciu piwa w Czechach" wywłał żywe reakcje kolegów i przybyłych gości. Długie i pełne pasji dyskusje przeniosły się w kuluary, gdzie zdobyta na wykładzie teoretyczna wiedza została poddana gruntownej weryfikacji empirycznej. 

Informacja o wykładzie otwartym 11 paź 2016

Korporacja Akademicka Welecja i TTA mają zaszczyt zaprosić na wykład naukowy pt. "Mickiewicz i filomaci - prawda i legenda", który zostanie wygłoszony przez pana Sławomira Kopra, historyka, pisarza i publicystę. 

Wykład jest efektem współpracy z Towarzystwem Tradycji Akademickiej, odbędzie się 13 października 2016 r. o godz. 19.00, przy ul. Wareckiej 8 klatka nr 4.

Wykład Włodzimierza Sroczyńskiego na temat badań genealogicznych 10 paź 2016

6 października mieliśmy zaszczyt gościć pana Włodzimierza Sroczyńskiego, członka Polskiego Towarzystwa Genealogicznego, który wygłosił prelekcję na temat badań genealogicznych. Nowy semestr wykładów naukowych uznajemy tym samym za rozpoczęty!

91 ... 1615141312111098 ... 1

Strona: