&Viribus Unitis Suum Cuique &

aktualnosci

15 lis 2019

Wystawa "Korporantów Wojenne Drogi" 14. listopada o 13.30 w Muzeum Politechniki Warszawskiej otwarto wystawę "Korporantów Wojenne Drogi", organizowaną przez Stowarzyszenie Filistrów Polskich Korporacji Akademickich, poświęconą wal... »

14 lis 2019

Wykład poświęcony historii rodziny Jasińskich Dzisiaj spotkaliśmy się z panią Maryną Rubach, bratanicą naszego filistra, Ziemowita Jasińskiego, w czasie którego opowiadała nam historie rodzinne. W prawdziwie rodzinnej atmosferze słucha... »

11 lis 2019

Święto Niepodległości Dzisiaj obchodzimy 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Weleci świętowali ten dzień tak w Warszawie, jak i w Sopocie na komerszu Konwentu Polonia.

aktualnosci

Podstawą Welecji jest dewiza Viribus Unitis Suum Cuique - co w języku polskim znaczy wspólnymi siłami każdemu co mu się należy. Zwłaszcza drugi człon naszej maksymy ma istotne znaczenie. Wywodzimy zeń zasadę tolerancji i szacunku dla wszystkich poglądów i punktów widzenia.

aktualnosci

Aktualności

Komersz extern 135-lecia Welecji 27 paź 2018

W ten weekend Welecja obchodziła swoje 135-lecie. Obchody rozpoczął Apel pamięci poległych i pomordowanych w wojnach światowych Weletów, który tradycyjnie miał miejsce na Kopcu Powstania Warszawskiego w piątek. W sobotę odbyła się zaś Msza w intencji Welecji w histotycznej weleckiej parafii - Kościele Najświętszego Zbawiciela na pl. Zbawiciela w Warszawie, po której wszyscy Weleci zebrali się na dorocznym Kole komerszowym. Po kole, w sali przy ul. Długiej odbył się uroczysty komersz extern, który swoją obecnością zaszczyciły liczne delegacje korporacji z Polski i Łotwy. Łącznie w obchodach udział wzięło blisko 100 osób. Wszystkim dziękujemy za przybycie.

Vivat, crescat, floreat Veletia in aeternum!

Welecki brydż 18 paź 2018

Dziś na kwaterze odbyła się lekcja brydża dla początkujących - najmłodszego weleckiego pokolenia. Po niej kilka towarzyskich robrów dla utrwalenia zasady, że kto gra w piki, ten...

Wykład kol. Władysława Wekera - "Biuro Fałszerstw Narodowych Sił Zbrojnych" 11 paź 2018

Dziś odbył się inaugurujący rok akademicki 2018/2019 wykład naukowy na temat "Biuro Fałszerstw Narodowych Sił Zbrojnych", który wygłosił filister naszego stowarzyszenia kol. Władysław Weker. Podczas prelekcji nie zabrakło wątków Weleckich, gdyż wśród najważniejszych postaci tworzących Biuro był przedwojenny członek Welecji, dziadek prelegenta, Władysław Weker (jego biogram można znaleźć tutaj: https://pl.wikipedia.org/wiki/W%C5%82adys%C5%82aw_Weker). Po wykładzie nie zabrakło dyskusji, w której brali udział równieź goście w tym prof. Leszek Żukowski.

Koło Sprawozdawczo-Wyborcze 14 cze 2018

Koło Sprawozdawczo-Wyborcze Korporacji Akademickiej Welecja zebrane 14 czerwca 2018 roku udzieliło absolutorium ustępującemu Prezydium i wybrało nowe w składzie:

 

kol. Stanisław Włoczewski - prezes

kol. Aleksander Czułowski - wiceprezes zewnętrzny

kol. Maciej Włoczewski - wiceprezes wewnętrzny

kol. Mateusz Demus - skarbnik

kol. Łukasz Szostak - sekretarz

 

 

Funkcję oldermana Koło powierzyło kol. Aleksandrowi Czułowskiemu.

Francisco Franco - zbrodniarz czy bohater? - dr hab. Paweł Skibiński 19 kwi 2018

Trudno o lepszego eksperta temacie gen. Franco jak autora monografii "Państwo generała Franco": ustrój Hiszpanii w latach 1936–1967 - dr hab. Pawła Skibińskiego. Kompleksowe podejście do postaci hiszpańskiego autokraty nie dało jednak wielu słuchaczom jednoznaczej odpowiedzi - zbrodniarz czy bohater?

101 ... 17161514131211109 ... 1

Strona: