&Viribus Unitis Suum Cuique &

aktualnosci

1 lis 2019

Dzień Wszystkich Świętych Dziś Weleci wybrali się na warszawskie Powązki, by wspomnieć naszych filistrów.   Braciom , co po życia znoju , Spoczywają już w pokoju Pod mogilnym żwirem ziemi wieczny spokój , wieczna cześć !

31 paź 2019

Wykład fuksowski: "Prawne aspekty transplantologii" Tym razem w ramach spotkania kwaterowego wysłuchaliśmy wykładu naszego fuksa, Alberta Pielaka, poświęconego prawu transplantacyjnemu ze szczególnym uwzględnieniem Polski. Nasz prelegent po... »

26 paź 2019

Komersz CXXXVI-lecia Welecji W ostatni weekend świętowaliśmy 136. rocznicę powstania naszej kochanej Welecji. W gronie braci z Konwentu Polonia, Arkonii i Talaviji oraz kolegów z Giedyminii Ostrogiensis uczciliśmy ten ważny dla nas dzień. Radości i śmiechom nie było końca.

aktualnosci

Podstawą Welecji jest dewiza Viribus Unitis Suum Cuique - co w języku polskim znaczy wspólnymi siłami każdemu co mu się należy. Zwłaszcza drugi człon naszej maksymy ma istotne znaczenie. Wywodzimy zeń zasadę tolerancji i szacunku dla wszystkich poglądów i punktów widzenia.

aktualnosci

Aktualności

Recital akordeonowy Patryka Sztabińskiego 5 kwi 2018

Jeśli organy to królewski instrument, to Patryk Sztabiński na recitalu na naszej kwaterze udowodnił, że akordeon jest z nimi przynajmniej blisko spokrewniony. Bogactwo dźwięku, dynamika jak i samo piękno instrumentu mogliśmy poznać we wspaniałym repertuarze - od Bacha, przez klasykę, tango aż do muzyki ludowej bałkanów. Doskonały występ artysty, znanego w naszym gronie z udziału w ostatniej wieczornicy, zachwycił jak i pozostawił wielki apetyt na więcej!

"Narodowe Siły Zbrojne 1942-1947" - Michał Gniadek-Zieliński 1 mar 2018

Wykład na temat NSZ-u przyciągnął liczne grono słuchaczy. Z mapą i z przewodnikiem w postaci prelegenta wędrowaliśmy szlakami bojowymi między innymi Brygady Świętokrzyskiej. Nie zabrakło pytań na weleckie tematy jak o postać fil. Ludwika Wekera i tajemniczej kartki pocztowej za pomocą której wyśledzono Tirpitza... kto był ten wie!

"Motywacja w pracy kreatywnej" - Krzysztof Noworyta 26 lut 2018

Krzysztof Noworyta jest pracownikiem polskiej branży kreatywnej, w tym między innymi współautorem filmu The Unconquered dla IPN. Prelegent prezentował nam na podstawie swojego dorobku zawodowego i życiowego dynamikę procesu twórczego, istotne wyzwania jak i trudności, których możemy podczas niego doświadczyć. W dyskusji rozmawialiśmy na temat perspektyw, celowości i formy promocji Polski, polskiej historii jak i polskiej marki na świecie.

"Rola Polaków w obronie Wielkiej Brytanii" wykład Wojtka Matusiaka 25 sty 2018

          Jeden z najlepszych ekspertów od lotnictwa brytyjskiego II Wojny Światowej przybliżał nam okoliczności w jakich Polacy znaleźli znaleźli swój udział w obronie Wielkiej Brytanii, tak w ramach Bitwy o Anglię jak i późniejszych działań wojennych.  Debata trwała do późnych godzin wieczornych, za co serdecznie prelegentowi raz jeszcze dziękujemy!

Ś. P. fil. Lech Stejgwiłło-Laudański 18 sty 2018

     Z przykrością informujemy, że 16 stycznia zmarł najstarszy wiekiem Polonus, filister Lech Stejgwiłło-Laudański (1522). Był on naszym serdecznym przyjacielem, który mimo podeszłego wieku aktywnie uczestniczył czasie w życiu korporacyjnym. Żegnamy go tradycyjną knajpą żałobną. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w piątek 19 stycznia o godzinie 10 w kościele św. Anny na Wilanowie. Korporacja Akademicka Welecja łączy się w żałobie i w śpiewie: "Braciom co po życia znoju..."

101 ... 181716151413121110 ... 1

Strona: