&Viribus Unitis Suum Cuique &

aktualnosci

27 paź 2018

Komersz extern 135-lecia Welecji W ten weekend Welecja obchodziła swoje 135-lecie. Obchody rozpoczął Apel pamięci poległych i pomordowanych w wojnach światowych Weletów, który tradycyjnie miał miejsce na Kopcu Powstania Warszawskiego w pi... »

18 paź 2018

Welecki brydż Dziś na kwaterze odbyła się lekcja brydża dla początkujących - najmłodszego weleckiego pokolenia. Po niej kilka towarzyskich robrów dla utrwalenia zasady, że kto gra w piki, ten...

11 paź 2018

Wykład kol. Władysława Wekera - "Biuro Fałszerstw Narodowych Sił Zbrojnych" Dziś odbył się inaugurujący rok akademicki 2018/2019 wykład naukowy na temat "Biuro Fałszerstw Narodowych Sił Zbrojnych", który wygłosił filis... »

aktualnosci

Podstawą Welecji jest dewiza Viribus Unitis Suum Cuique - co w języku polskim znaczy wspólnymi siłami każdemu co mu się należy. Zwłaszcza drugi człon naszej maksymy ma istotne znaczenie. Wywodzimy zeń zasadę tolerancji i szacunku dla wszystkich poglądów i punktów widzenia.

aktualnosci

Aktualności

Wykład kol. Władysława Wekera - "Biuro Fałszerstw Narodowych Sił Zbrojnych" 11 paź 2018

Dziś odbył się inaugurujący rok akademicki 2018/2019 wykład naukowy na temat "Biuro Fałszerstw Narodowych Sił Zbrojnych", który wygłosił filister naszego stowarzyszenia kol. Władysław Weker. Podczas prelekcji nie zabrakło wątków Weleckich, gdyż wśród najważniejszych postaci tworzących Biuro był przedwojenny członek Welecji, dziadek prelegenta, Władysław Weker (jego biogram można znaleźć tutaj: https://pl.wikipedia.org/wiki/W%C5%82adys%C5%82aw_Weker). Po wykładzie nie zabrakło dyskusji, w której brali udział równieź goście w tym prof. Leszek Żukowski.

Koło Sprawozdawczo-Wyborcze 14 cze 2018

Koło Sprawozdawczo-Wyborcze Korporacji Akademickiej Welecja zebrane 14 czerwca 2018 roku udzieliło absolutorium ustępującemu Prezydium i wybrało nowe w składzie:

 

kol. Stanisław Włoczewski - prezes

kol. Aleksander Czułowski - wiceprezes zewnętrzny

kol. Maciej Włoczewski - wiceprezes wewnętrzny

kol. Mateusz Demus - skarbnik

kol. Łukasz Szostak - sekretarz

 

 

Funkcję oldermana Koło powierzyło kol. Aleksandrowi Czułowskiemu.

Francisco Franco - zbrodniarz czy bohater? - dr hab. Paweł Skibiński 19 kwi 2018

Trudno o lepszego eksperta temacie gen. Franco jak autora monografii "Państwo generała Franco": ustrój Hiszpanii w latach 1936–1967 - dr hab. Pawła Skibińskiego. Kompleksowe podejście do postaci hiszpańskiego autokraty nie dało jednak wielu słuchaczom jednoznaczej odpowiedzi - zbrodniarz czy bohater?

Recital akordeonowy Patryka Sztabińskiego 5 kwi 2018

Jeśli organy to królewski instrument, to Patryk Sztabiński na recitalu na naszej kwaterze udowodnił, że akordeon jest z nimi przynajmniej blisko spokrewniony. Bogactwo dźwięku, dynamika jak i samo piękno instrumentu mogliśmy poznać we wspaniałym repertuarze - od Bacha, przez klasykę, tango aż do muzyki ludowej bałkanów. Doskonały występ artysty, znanego w naszym gronie z udziału w ostatniej wieczornicy, zachwycił jak i pozostawił wielki apetyt na więcej!

"Narodowe Siły Zbrojne 1942-1947" - Michał Gniadek-Zieliński 1 mar 2018

Wykład na temat NSZ-u przyciągnął liczne grono słuchaczy. Z mapą i z przewodnikiem w postaci prelegenta wędrowaliśmy szlakami bojowymi między innymi Brygady Świętokrzyskiej. Nie zabrakło pytań na weleckie tematy jak o postać fil. Ludwika Wekera i tajemniczej kartki pocztowej za pomocą której wyśledzono Tirpitza... kto był ten wie!

90 ... 654321

Strona: