&Viribus Unitis Suum Cuique &

aktualnosci

19 paź 2017

Pogrzeb Starego Strzechy K! Jagiellonia Stanisława Wyganowskiego

18 paź 2017

„Chiny i ich działanie w XXI wieku” – wykład Pawła Behrendta

13 paź 2017

† Stanisław Wyganowski (1919-2017) † Pełni bólu i żałoby zawiadamiamy, że 13 października odszedł od nas w wieku 97 lat  Stary Strzecha K! Jagiellonia Stanisław Wyganowski.  Stanisław Wyganowski był uczestnikiem... »

aktualnosci

Podstawą Welecji jest dewiza Viribus Unitis Suum Cuique - co w języku polskim znaczy wspólnymi siłami każdemu co mu się należy. Zwłaszcza drugi człon naszej maksymy ma istotne znaczenie. Wywodzimy zeń zasadę tolerancji i szacunku dla wszystkich poglądów i punktów widzenia.

aktualnosci

Aktualności

Komersz Letni Welecji 2017 23 lip 2017

 

 

Dnia 22 lipca 2017 roku odbył się w sielskiej posiadłości koło Olsztyna Komersz letni Welecji. Zacieśnianie więzi pomiędzykorporantami przebiegało w miłej atmosferze – przez cały wyjazd towarzyszył nam śpiew, kąpiele w zaciszniepołożonym jeziorze oraz długie spacery. Gościliśmy w tym szczegółnym dniu delegacje Konwentu Polonia, Arkonii i Vironii.

 

Vivat, crescat, floreat Welecja in aeternum!

Koło Sprawozdawczo-Wyborcze 8 cze 2017

Koło Sprawozdawczo-Wyborcze Korporacji Akademickiej Welecja zebrane 8 czerwca 2017 roku udzieliło absolutorium ustępującemu prezydium i wybrało nowe w składzie:

 

kol. Karol Dowgiało - prezes

kol. Aleksander Czułowski - wiceprezes zewnętrzny

kol. Stanisław Wantusiak - wiceprezes wewnętrzny

kol. Mateusz Demus - skarbnik

kol. Maciej Włoczewski - sekretarz

 

Funkcję oldermana Koło powierzyło kol. Maciejowi Czułowskiemu.

Weleckie Jajeczkko 2017! 22 kwi 2017

Weleckie Jajeczko, jak co roku, stało się okazją do spotkania w weleckim gronie "najwierniejszych z wiernych". Pomimo tego, że humory i apetyty dopisywały nie można było nie odnieść wrażenia lekkiego rozleniwienia. Wydaje się, że czym była Kapua dla wojsk Hannibala, tym są miesiące wiosenne dla Weletów. W tej sytuacji - przynajmniej na gruncie weleckim - spór na temat wyższości świąt Bożego Narodzenia nad świętami Wielkanocnymi można uznać za rozstrzygnięty. 

Wystawa pt. "Jerzy Jarnuszkiewicz: notatki z przestrzeni" 30 mar 2017

Wraz z Przyjaciółmi udaliśmy się dzisiaj do Zachęty, aby zobaczyć wystawę pt. "Jerzy Jarnuszkiewicz: notatki z przestrzeni". 

Jerzy Jarnuszkiewicz (1919-2005) to artysta i postać nietuzinkowa. Szerokiej publiczności znany jest głównie z emblematycznej już rzeźby, która w 1983 r. stanęła na Starym Mieście jako 'Pomnik Małego Powstańca". Bogata twórczość artysty obejmuje jednak także: rysunek, grafikę, exlibris, medale, drobne i monumentalne formy rzeźbiarskie.

Projekcja filmu "Most na rzece Kwai" 23 mar 2017

Dzisiejszy wieczór poświęciliśmy na przypomnienie sobie, klasycznego już dzieła Davida Leana, "Most na rzece Kwai" (The Bridge on the River Kwai, 1957),  opartego na powieści Le Pont de Rivere Kwai Pierre'a Boullea 

Akcja filmu rozgrywa się w Birmie, prawdopodobnie na początku roku 1943. Grupa brytyjskich jeńców, prowadzona przez podpułkownika Nicholsona, prawdziwego gentlemana z głową nabitą Kiplingiem (w tej roli znakomity Alec Guinness), zostajea skierowana do zagubionego wśród dżungli obozu, pod nadzór nieznoszącego sprzeciwu pułkownika Cesarskiej Armii Japonii - Saito (Sessue Hayakawa). Postawione przed brytyjskimi jeńcami zadanie zbudowania ważnego strategicznie mostu nad rzeką Kwai szybko staje się sprawą honoru i sposobem na okazanie moralej wyższości, a nie tylko narzuconym odgórnie przmusem. Jednocześnie ze straceńczą misją wysadzenia mostu wysłana zostaje nad Kwai grupa amerykańskich komandosów...

88 ... 87654321

Strona: