&Viribus Unitis Suum Cuique &

aktualnosci

14 sty 2017

Tradycyjna "Welecka rybka" na C!Q! Dzisiaj na C!Q! Welecji czas radosnego kolędowania. Odwiedzili nas: liczni członkowie Rodziny Weleckiej, filistrowie, filistrówny, filistrowicze, filistrowiczówny oraz ksiądz Kacper. Jak zwykle wspólny śpi... »

12 sty 2017

Wykład p. Tomasza Paszkowskiego pt. "Ruch rekonstrukcyjny i jego odmiany". Dzisiaj na C!Q! gościł z wykładem pan Tomasz Paszkowski, który wygłosił wykład przestawiający zagadnienie rekonstrukcji historycznej, na którą składa się nie ty... »

8 gru 2016

Promocja Książki "Trzeci Front" Filipa Molendy W ostatni czwartek odbyła się promocja książki, połączona z wieczorem autorskim "Trzeci Front" Filipa Molendy. "Trzeci Front" jest prozatorskim debiutem Filipa Molendy, bada... »

aktualnosci

Podstawą Welecji jest dewiza Viribus Unitis Suum Cuique - co w języku polskim znaczy wspólnymi siłami każdemu co mu się należy. Zwłaszcza drugi człon naszej maksymy ma istotne znaczenie. Wywodzimy zeń zasadę tolerancji i szacunku dla wszystkich poglądów i punktów widzenia.

aktualnosci

Aktualności

Wykład filistra dr Jana Trynkowskiego na temat "Spisku Karola Hildenbrandta". 17 lis 2016

Z wykładem przybliżającym tło tzw. Spisku Karola Hildenbrandta gościł dziś na kwaterze filister Konwentu Polonia dr Jan Trynkowski. Sprawa spisku stała się dla prelegenta przyczynkiem do szerszych rozważań na temat: pokrętnej logiki śledztw, stanu polskiej duszy w poł. XIX w., oraz tego jak to możliwe, że syn carskiego policjanta może być dobrym Polakiem.

Komersz Konwentu Polonia 11 lis 2016

W piątek 11 listopada, w  Sopocie, odbył się wyjątkowy komersz Konwentu Polonia. Korporacja skończyła 188 lat i ma się świetnie. Nie wyobraża sobie przyszłości, ani w ogóle żadnego świętowania bez swojej ukochanej Welecji, której, rzecz jasna, nie zabrakło!

Vivat, crescat, floreat Konwent Polonia in aeternum!

Podziękowania dla Browaru Jabłonowo. 31 paź 2016

Podczas komerszu znakomitym piwem mogliśmy raczyć się dzięki uprzejmości Browaru Jabłonowo, który współfinansował naszą uroczystość.

Wizyta na Powązkach 30 paź 2016

Dziś Olderman wraz z fuksami udali się na warszawskie Powązki, gdzie odwiedzili groby Weletów, postaci ważnych dla historii jak i teraźniejszości Welecji, poprzez ich wkład w ukształtowanie weleckich wartości i zasad, jej rozwój i działalność w latach świetności, a także we wznowienie pełnowymiarowej działalności w 2002 r..

 

Zbliżające się święto Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny były okazją do odświeżenia pamięci po blisko 1000 byłych członkach naszego stowarzyszenia.

 

Braciom, co po życia znoju...

 

 

Obchody 133-lecia Korporacji Akademickiej Welecja. 29 paź 2016

W dniu dzisiejszym zakończyliśmy obchody 133-lecia Korporacji Akadmickiej Welecja.

 

Uroczystości rozpoczął Apel Poległych, który odbył się w piątkowy wieczór na Kopcu Powstania Warszawskiego. Wspominaliśmy wówczas Weletów poległych i pomordowanych podczas wojny polsko-bolszewickiej, II wojny światowej i podczas innych burzliwych wydarzeń XX w. Po Apelu udaliśmy się na kwaterę, aby podjąć pierwszych zagranicznych gości zjeżdżających do Warszawy. 

 

W sobotę o 16:00 w Kościele Najświętszego Zbawiciela odprawiona została Msza w intencji Weletów. Centralnym punktem obchodów był uroczysty komersz w salach warszawskiego NOTu (gdzie ponad 100 lat temu powstało Stowarszyszenia FIlistrów Welecji), który zgromadził naszch kartelowych braci z korporacji: Konwent Polonia z Sopotu, Arkonia z Warszawy, Vironia z Tallina i Talavija z Rygi. W niedzielę spotkaliśmy się jeszcze na wspólnym śniadaniu.

 

Odebraliśmy liczne prezenty i życzenia na nadchodzący rok akademicki, w który wkraczamy jak co roku pełni chęci i zapału.

 

Vivat, crescat, floreat Veletia in aeternum!

84 ... 87654321

Strona: