&Viribus Unitis Suum Cuique &

aktualnosci

24 lip 2020

Komersz X-lecia reaktywacji Konwentu Arcadia i wieczornica Roaring 20's w Krakowie W ten weekend aż ośmioosobowa delegacja Welecji gościła w Królewskim Mieście Krakowie na zaproszenie Konwentu Arcadia, który świętował dziesięciolecie rea... »

30 cze 2020

Nowe władze Dziś odbyło się koło sprawozdawczo-wyborcze.  Absolutorium uzyskało ustępujące Prezydium w składzie:  Prezes: Maciej Sygit, Wiceprezes zewnętrzny: Aleksander Czułowski, Wiceprezes wewnętrzny... »

29 cze 2020

Zakończenie semestru Epidemia COVID-19 odebrała nam piękny semestr letni. Niestety nasza działalność od marca sprowadzała się do spotkań online, w czasie których odbyły się trzy wykłady fuksowskie: "Historia boksu" Wiktora Sa... »

aktualnosci

Podstawą Welecji jest dewiza Viribus Unitis Suum Cuique - co w języku polskim znaczy wspólnymi siłami każdemu co mu się należy. Zwłaszcza drugi człon naszej maksymy ma istotne znaczenie. Wywodzimy zeń zasadę tolerancji i szacunku dla wszystkich poglądów i punktów widzenia.

aktualnosci

Aktualności

Skąd się bierze własność? 23 sty 2020

Na to pytanie staraliśmy sobie odpowiedzieć w czasie wykładu fuksowskiego Konrada Urbana. Był on jednak wykładem tylko z nazwy, bowiem nasz drogi - nomen omen! - prelegent zaproponował świeżą formułę debaty na ten temat. W czasie tej gorącej polemiki staraliśmy się znaleźć prawo naturalne uzasadniające sprawiedliwe posiadanie czegokolwiek w oparciu o cztery przedstawione przez kolegę propozycje. Problem rozpalił nasze umysły do czerwoności, a równocześnie świetnie się przy tym bawiliśmy. 

Tym miłym akcentem kończymy semestr zimowy roku akademickiego 2019/2020. Do zobaczenia niebawem!

Wielka Welecka 18 sty 2020

W ostatnią sobotę przednio bawiliśmy się w doborowym towarzystwie przyjaciół na  naszej wieczornicy inspirowanej wyścigami konnymi. Oszałamiające kreacje i doskonała muzyka na żywo stworzyły cudowną atmosferę. Ach, cóż to był za wieczór!

Wykład poświęcony pszczelarstwu i miodom 16 sty 2020

Naszymi gośćmi byli Elżbieta i Piotr Włoczewscy - pszczelarze z zamiłowania, właściciele 15 uli. Poznaliśmy produkty cenne dla człowieka a wytwarzane przez pszczoły miodne, żeby wspomnieć te mniej znane, jak propolis czy pierzgę, nieocenione znaczenie tych owadów dla ekosystemu czy gospodarki, szczegóły z życia ula, a także po czym poznać dobry miód. Nie zabrakło szansy na spróbowanie owoców pasieki. Doprawdy słodki czwartek!

Rybka Welecka 2020 11 sty 2020

Dziś, w niezwykle ciepłej atmosferze, odbyło się doroczne spotkanie okołobożonarodzeniowe, tzw. Rybka. Zebraliśmy się w gronie rodziny weleckiej, filistrów i przyjaciół. Był czas na podsumowanie minionego roku, życzenia, rozmowy oraz kosztowanie pyszności przyniesionych przez uczestniczących w spotkaniu. 

156. rocznica urodzin fil! Stanisława W. Lilpopa 19 gru 2019

W ostatni przed przerwą świąteczną dzień kwaterowy gościliśmy w naszych skromnych progach panią Beatę Zybałę z Muzeum Iwaszkiewiczów w Podkowie Leśnej, która przybliżyła nam życiorys naszego filistra, założyciela miasta, Stanisława Wilhelma Lilpopa. Data była nieprzypadkowa - dokładnie 156. rocznica urodzin. Nasza prelegentka opowiedziała nam o pochodzeniu rodziny Lilpopów, najbliższych filistra, z córką Anną i jej mężem, Jarosławem Iwaszkiewiczem, na czele oraz jego dwóch wielkich pasjach - polowaniach i fotografii. Doprawdy filister w tej materii osiągnął mistrzostwo; warto tu też wspomnieć o pierwszym kolorowym zdjęciu stereoskopowym jego autorstwa. Piękne to było świętowanie i wspominanie naszego przyjaciela i brata.

100 ... 987654321

Strona: