&Viribus Unitis Suum Cuique &

aktualnosci

1 lip 2019

56. Komersz Narodów Bałtyckich 56. Komersz Narodów Bałtyckich już za nami! Warszawę odwiedziło ponad 250 korporantów z Łotwy, Estonii, Niemiec i Polski! Uroczystości trwały trzy dni, przyciągnęły również ponad 200 gości spoza korporacji, wszystkim serdecznie dziękujemy!

30 cze 2019

Bal Welecji Pierwszy powojenny Bal Welecji już za nami. Pośród prawie trzech setek przyjaciół, w murach, w których odbywały się wszystkie przedwojenne warszawskie Bale Welecji, przy dźwiękach wspaniałej muzyki. Bal minął nam szybk... »

27 cze 2019

Bal Welecji już piątek Szanowni Państwo! Bal Welecji, który otworzy 56. Komersz Narodów Bałtyckich już w piątek! Zapraszamy do uczestnisctwa w Balu, Sobotniej Mszy Świętej (13:00 kościół pw. Najświętszego Zbawiciela), Konc... »

aktualnosci

Podstawą Welecji jest dewiza Viribus Unitis Suum Cuique - co w języku polskim znaczy wspólnymi siłami każdemu co mu się należy. Zwłaszcza drugi człon naszej maksymy ma istotne znaczenie. Wywodzimy zeń zasadę tolerancji i szacunku dla wszystkich poglądów i punktów widzenia.

aktualnosci

Aktualności

Wykład prof. dr. hab. Andrzej Wysmołka - "Od muzyki do fizyki" 22 lis 2018

Dzisiejszy wykład wygłosił prof. dr. hab. Andrzej Wysmółek na temat "Od muzyki do fizyki".

Referent, jako fizyk doświadczalny, udowodnił, że złe wspomnienia z lekcji fizyki są wyłącznie wynikiem błędów popełnianych przez nauczycieli. Zapoznaliśmy się w tym czasie z pojęciami częstotliwości i natężenia dźwięku, a także z domowymi sposobami tworzenia muzyki. Natomiast kilku kolegów zapoznało się ze zbawiennym wpływem helu na rozbawienie zgromadzonych.

Wykład dr Takao Ishikawy - "Jeszcze jeden sposób wykorzystania drożdży: choroba Creutzfelda-Jakoba i ich model drożdżowy" 8 lis 2018

Dzisiejszy wykład wygłosił dr Takao Ishikawa na temat: "Jeszcze jeden sposób wykorzystania drożdży: choroba Creutzfelda-Jakoba i ich model drożdżowy". Referent wprowadził nas w tematykę chorób genetycznych związanych z błędnym fałdowaniem białek prionowych, której sztandarowym przykłądem jest tzw. choroba wściekłych krów. Podkreślił przy tym, że strukturę zbliżoną do ludzkich białek prionowych ma Sup 35 - białko występujące w komórce drożdżowej.

Niestety w tym wypadku nie wykorzystamy zdobytej wiedzy w naszej działalności piwowarskiej.

Komersz extern 135-lecia Welecji 27 paź 2018

W ten weekend Welecja obchodziła swoje 135-lecie. Obchody rozpoczął Apel pamięci poległych i pomordowanych w wojnach światowych Weletów, który tradycyjnie miał miejsce na Kopcu Powstania Warszawskiego w piątek. W sobotę odbyła się zaś Msza w intencji Welecji w histotycznej weleckiej parafii - Kościele Najświętszego Zbawiciela na pl. Zbawiciela w Warszawie, po której wszyscy Weleci zebrali się na dorocznym Kole komerszowym. Po kole, w sali przy ul. Długiej odbył się uroczysty komersz extern, który swoją obecnością zaszczyciły liczne delegacje korporacji z Polski i Łotwy. Łącznie w obchodach udział wzięło blisko 100 osób. Wszystkim dziękujemy za przybycie.

Vivat, crescat, floreat Veletia in aeternum!

Welecki brydż 18 paź 2018

Dziś na kwaterze odbyła się lekcja brydża dla początkujących - najmłodszego weleckiego pokolenia. Po niej kilka towarzyskich robrów dla utrwalenia zasady, że kto gra w piki, ten...

Wykład kol. Władysława Wekera - "Biuro Fałszerstw Narodowych Sił Zbrojnych" 11 paź 2018

Dziś odbył się inaugurujący rok akademicki 2018/2019 wykład naukowy na temat "Biuro Fałszerstw Narodowych Sił Zbrojnych", który wygłosił filister naszego stowarzyszenia kol. Władysław Weker. Podczas prelekcji nie zabrakło wątków Weleckich, gdyż wśród najważniejszych postaci tworzących Biuro był przedwojenny członek Welecji, dziadek prelegenta, Władysław Weker (jego biogram można znaleźć tutaj: https://pl.wikipedia.org/wiki/W%C5%82adys%C5%82aw_Weker). Po wykładzie nie zabrakło dyskusji, w której brali udział równieź goście w tym prof. Leszek Żukowski.

94 ... 10987654321

Strona: