&Viribus Unitis Suum Cuique &

aktualnosci

1 sie 2020

76. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego Tradycyjnie 1. sierpnia nasza korporacja obchodziła rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, w którym walczyło także wielu Weletów. Obchody rozpoczęliśmy od Powązek Wojskowych, gdzie wystawili... »

24 lip 2020

Komersz X-lecia reaktywacji Konwentu Arcadia i wieczornica Roaring 20's w Krakowie W ten weekend aż ośmioosobowa delegacja Welecji gościła w Królewskim Mieście Krakowie na zaproszenie Konwentu Arcadia, który świętował dziesięciolecie rea... »

30 cze 2020

Nowe władze Dziś odbyło się koło sprawozdawczo-wyborcze.  Absolutorium uzyskało ustępujące Prezydium w składzie:  Prezes: Maciej Sygit, Wiceprezes zewnętrzny: Aleksander Czułowski, Wiceprezes wewnętrzny... »

aktualnosci

Podstawą Welecji jest dewiza Viribus Unitis Suum Cuique - co w języku polskim znaczy wspólnymi siłami każdemu co mu się należy. Zwłaszcza drugi człon naszej maksymy ma istotne znaczenie. Wywodzimy zeń zasadę tolerancji i szacunku dla wszystkich poglądów i punktów widzenia.

aktualnosci

Aktualności

Rybka Welecka 2020 11 sty 2020

Dziś, w niezwykle ciepłej atmosferze, odbyło się doroczne spotkanie okołobożonarodzeniowe, tzw. Rybka. Zebraliśmy się w gronie rodziny weleckiej, filistrów i przyjaciół. Był czas na podsumowanie minionego roku, życzenia, rozmowy oraz kosztowanie pyszności przyniesionych przez uczestniczących w spotkaniu. 

156. rocznica urodzin fil! Stanisława W. Lilpopa 19 gru 2019

W ostatni przed przerwą świąteczną dzień kwaterowy gościliśmy w naszych skromnych progach panią Beatę Zybałę z Muzeum Iwaszkiewiczów w Podkowie Leśnej, która przybliżyła nam życiorys naszego filistra, założyciela miasta, Stanisława Wilhelma Lilpopa. Data była nieprzypadkowa - dokładnie 156. rocznica urodzin. Nasza prelegentka opowiedziała nam o pochodzeniu rodziny Lilpopów, najbliższych filistra, z córką Anną i jej mężem, Jarosławem Iwaszkiewiczem, na czele oraz jego dwóch wielkich pasjach - polowaniach i fotografii. Doprawdy filister w tej materii osiągnął mistrzostwo; warto tu też wspomnieć o pierwszym kolorowym zdjęciu stereoskopowym jego autorstwa. Piękne to było świętowanie i wspominanie naszego przyjaciela i brata.

Komersz w Rydze z okazji 119 lat Talaviji 14 gru 2019

W weekend nasza siedmioosobowa delegacja odwiedziła Jerozolimę bałtyckiego ruchu korporacyjnego, miasto narodzin naszej korporacji - Rygę. Weleci wybrali sie tam z okazji 119. urodzin naszej bratniej Talaviji. Obowiązkowo odwiedziliśmy karcer i parafię św. Franciszka, gdzie znajdują sie ufundowane przez Welecję i Arkonię witraże. Mieliśmy również przyjemność być gośćmi na kwaterze rosyjskiej korporacji Arctica. Komersz udał się doskonale, świętowaliśmy z Talavami do rana. 

Wykład fuksowski: "Historia kryminalistyki" 12 gru 2019

W ten czwartek wysłuchaliśmy wykładu naszego fuksa, Mateusza Stańczyka, na temat historii kryminalistyki. Poznaliśmy historię tej dziedziny nauki, która rozpoczyna się we Francji w XIX w. od założenia Surete Nationale, a także usłyszeliśmy o dwóch rewolucjach w kryminalistyce - wprowadzeniu daktyloskopii i badań genetycznych. W części pytań można było zobaczyć wielkie zainteresowanie tematem wszystkich słuchaczy, a temat wracał jeszcze niejednokrotnie w kuluarach.

Wycieczka do Podkowy Leśnej 8 gru 2019

Niedzielę spędziliśmy w mieście-ogrodzie, dziecku naszego filistra, Stanisława Lilpopa, chcąc zasmakować w duchu tego miasta. Obcowaliśmy z dobrą architekturą, odwiedziliśmy Stawiska, znaleźliśmy też czas na drobne przyjemności. Doskonale spędzony dzień - tak trzeba żyć.

101 ... 11109876543 ... 1

Strona: