&Viribus Unitis Suum Cuique &

aktualnosci

31 paź 2016

Podziękowania dla Browaru Jabłonowo. Podczas komerszu znakomitym piwem mogliśmy raczyć się dzięki uprzejmości Browaru Jabłonowo , który współfinansował naszą uroczystość.

30 paź 2016

Wizyta na Powązkach Dziś Olderman wraz z fuksami udali się na warszawskie Powązki, gdzie odwiedzili groby Weletów, postaci ważnych dla historii jak i teraźniejszości Welecji, poprzez ich wkład w ukształtowanie weleckich wartości i ... »

29 paź 2016

Obchody 133-lecia Korporacji Akademickiej Welecja. W dniu dzisiejszym zakończyliśmy obchody 133-lecia Korporacji Akadmickiej Welecja.   Uroczystości rozpoczął Apel Poległych, który odbył się w piątkowy wieczór na Kopcu P... »

aktualnosci

Podstawą Welecji jest dewiza Viribus Unitis Suum Cuique - co w języku polskim znaczy wspólnymi siłami każdemu co mu się należy. Zwłaszcza drugi człon naszej maksymy ma istotne znaczenie. Wywodzimy zeń zasadę tolerancji i szacunku dla wszystkich poglądów i punktów widzenia.

aktualnosci

Aktualności

Wykład barwiarski kol. Cypriana Demaniuka 28 kwi 2016

          Dziś kolega Cyprian Demaniuk wygłosił długo oczekiwany wykład barwiarski pt. "Oko i ucho - twórczość Stefana Themersona". Liczne zawiłości intelektulane Themersona zostały po mistrzowsku opanowane przez naszego magistra filologii polskiej. Liczymy, że kolega Demianiuk niejednokrotnie jeszcze będzie dzielił się z nami swoją wiedzą!

Wykład fuksowski kol. Daniela Potkańskiego 21 kwi 2016

     W czwartek odbył się wykład fuksowski Daniela Potkańskiego "Polska Szkola Filmowa - Geneza, Dorobek, Oddziaływanie. Estetyka nurtu przez pryzmat filmu Matka Joanna od Aniołów w reż. Jerzego Kawalerowicza". Wykład stał się wstępem do szerszej dyskusji o polskiej kulturze, jej wzlotach i upadkach szczególenie z czasów PRL-u.

Jajeczko weleckie 31 mar 2016

     Dziś odbyło się tradycyjne, wielkanocne spotkanie Rodziny Weleckiej. Ten wyjątkowy czas udało nam się spędzić wspólnie przy wspaniałych wypiekach naszych kolegów i ich lubych. Jajeczko weleckie jest wyjątkowym wydarzeniem, kiedy możemy spotkać się w szerszym  gronie. Wyznacza ono również roczny rytm naszego działania. W związku z tym raz jeszcze załączamy najserdeczniejsze życzenia z okazji Wielkiej Nocy!

Spotkanie z Leszkiem Cichym 13 mar 2016

   Dziś miało miejsce spotkanie z panem Leszkiem Cichym, taternikiem, himalaistą, zdobywcą Korony Ziemi, wieloletnim prezesem Polskiego Związku Alpinizmu, publicystą i propagatorem wspinaczki. Nasz gość 17 lutego 1980 wspólnie z Krzysztofem Wielickim zdobył Mt.Everest (8848 n.p.m.). Było to pierwsze zimowe wejście na ośmiotysięcznik, które otworzyło najbardziej chlubny rozdział polskiej wspinaczki wysokogórskiej, od tamtego czasu 10 z 13 pierwszych zimowych wejść należy do Polaków.Spotkanie było połączone z projekcją unikalnych materiałów pokazujących realia  wspinaczki wysokogórskiej w Himalajach i Karakorum.

Wykład zorganizowano we współpracy z Towarzystwem Tradycji Akademickiej.

Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" 1 mar 2016

Dziś, w miejscu pamieci przy bramie więzięnia przy ul. Rakowieckiej powiewał sztandar Welecji, obok sztandarów Arkonii i Sarmacji. Uczciliśmy w ten sposób 1 marca, Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych", a wszczególności tych z nich, którzy jak my byli korporantami. Prezes SFPK!A A. Rostocki z K! Sarmata, w obecności Prezydenta RP i kilku ministrów, odczytał "Apel Korporantów Niezłomnych", wyczytując także dwóch Weletów: fil. Zdzisław Klimpel i fil.Władysław Weker.

85 ... 121110987654 ... 1

Strona: