&Viribus Unitis Suum Cuique &

aktualnosci

3 mar 2017

Wykład p. Aleksandry Rybińskiej pt. "Od Unii Europejskiej do współpracy w ramach luźnych regionalnych bloków?" Na kwaterze gościliśmy dzisiaj p. Aleksandrę Rybińską, politologa i dziennikarkę, która opowiedziała nam o możliwych scena... »

18 lut 2017

Bujaj się Fela! Było warszwsko! Kolejna z cyklu weleckich potańcówek zebrała entuzjastyczne recenzje. Czyż może to jednak kogokolwiek dziwić skoro sam potężny Archikrator - prezes Welecji - dał najwyższy protektorat? Nie powinno.  ... »

16 lut 2017

Aktualizacja inwentarza archiwalnego W dniu dzisiejszym zaktualizowano inwentarz  zespołu archiwalnego "Korporacja Akademicka Welecja", który od teraz jest dostępny w zakładce  "Historia".   ... »

aktualnosci

Podstawą Welecji jest dewiza Viribus Unitis Suum Cuique - co w języku polskim znaczy wspólnymi siłami każdemu co mu się należy. Zwłaszcza drugi człon naszej maksymy ma istotne znaczenie. Wywodzimy zeń zasadę tolerancji i szacunku dla wszystkich poglądów i punktów widzenia.

aktualnosci

Aktualności

Wizyta na Powązkach 30 paź 2016

Dziś Olderman wraz z fuksami udali się na warszawskie Powązki, gdzie odwiedzili groby Weletów, postaci ważnych dla historii jak i teraźniejszości Welecji, poprzez ich wkład w ukształtowanie weleckich wartości i zasad, jej rozwój i działalność w latach świetności, a także we wznowienie pełnowymiarowej działalności w 2002 r..

 

Zbliżające się święto Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny były okazją do odświeżenia pamięci po blisko 1000 byłych członkach naszego stowarzyszenia.

 

Braciom, co po życia znoju...

 

 

Obchody 133-lecia Korporacji Akademickiej Welecja. 29 paź 2016

W dniu dzisiejszym zakończyliśmy obchody 133-lecia Korporacji Akadmickiej Welecja.

 

Uroczystości rozpoczął Apel Poległych, który odbył się w piątkowy wieczór na Kopcu Powstania Warszawskiego. Wspominaliśmy wówczas Weletów poległych i pomordowanych podczas wojny polsko-bolszewickiej, II wojny światowej i podczas innych burzliwych wydarzeń XX w. Po Apelu udaliśmy się na kwaterę, aby podjąć pierwszych zagranicznych gości zjeżdżających do Warszawy. 

 

W sobotę o 16:00 w Kościele Najświętszego Zbawiciela odprawiona została Msza w intencji Weletów. Centralnym punktem obchodów był uroczysty komersz w salach warszawskiego NOTu (gdzie ponad 100 lat temu powstało Stowarszyszenia FIlistrów Welecji), który zgromadził naszch kartelowych braci z korporacji: Konwent Polonia z Sopotu, Arkonia z Warszawy, Vironia z Tallina i Talavija z Rygi. W niedzielę spotkaliśmy się jeszcze na wspólnym śniadaniu.

 

Odebraliśmy liczne prezenty i życzenia na nadchodzący rok akademicki, w który wkraczamy jak co roku pełni chęci i zapału.

 

Vivat, crescat, floreat Veletia in aeternum!

Inwentaryzacja archiwum weleckiego 28 paź 2016

29 października 2016 roku Stowarzyszenie Filistrów Welecji zakończyło inwentaryzację zespołu archiwalnego "Korporacja Akademicka Welecja" przeprowadzoną w ramach projektu „Opracowanie i zabezpieczenie archiwum Korporacji Akademickiej Welecja".

 

Projekt jest współfinansowany ze środków otrzymanych od Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych w ramach konkursu "Wspieranie działań archiwalnych 2016".

 

Inwentarz 

Wykład filistra Michała Wołłejki pt. "Czechy piwem kuszące - o warzeniu, podawaniu i piciu piwa w Czechach." 27 paź 2016

Dzisiejszy wykład filistra Michała Wołłejki pt. "Czechy piwem kuszące - o warzeniu, podawaniu i piciu piwa w Czechach" wywłał żywe reakcje kolegów i przybyłych gości. Długie i pełne pasji dyskusje przeniosły się w kuluary, gdzie zdobyta na wykładzie teoretyczna wiedza została poddana gruntownej weryfikacji empirycznej. 

Informacja o wykładzie otwartym 11 paź 2016

Korporacja Akademicka Welecja i TTA mają zaszczyt zaprosić na wykład naukowy pt. "Mickiewicz i filomaci - prawda i legenda", który zostanie wygłoszony przez pana Sławomira Kopra, historyka, pisarza i publicystę. 

Wykład jest efektem współpracy z Towarzystwem Tradycji Akademickiej, odbędzie się 13 października 2016 r. o godz. 19.00, przy ul. Wareckiej 8 klatka nr 4.

88 ... 121110987654 ... 1

Strona: