&Viribus Unitis Suum Cuique &

aktualnosci

16 mar 2017

Wykład fuksowski kol. Macieja Włoczewskiego pt. "Ołówek, piórko i tusz, czyli artystyczna strona Welecji" Dzisiaj kol. Maciej Włoczewski, student V roku warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych opowiedział nam o swoich znakomitych "poprzed... »

3 mar 2017

Wykład p. Aleksandry Rybińskiej pt. "Od Unii Europejskiej do współpracy w ramach luźnych regionalnych bloków?" Na kwaterze gościliśmy dzisiaj p. Aleksandrę Rybińską, politologa i dziennikarkę, która opowiedziała nam o możliwych scena... »

18 lut 2017

Bujaj się Fela! Było warszwsko! Kolejna z cyklu weleckich potańcówek zebrała entuzjastyczne recenzje. Czyż może to jednak kogokolwiek dziwić skoro sam potężny Archikrator - prezes Welecji - dał najwyższy protektorat? Nie powinno.  ... »

aktualnosci

Podstawą Welecji jest dewiza Viribus Unitis Suum Cuique - co w języku polskim znaczy wspólnymi siłami każdemu co mu się należy. Zwłaszcza drugi człon naszej maksymy ma istotne znaczenie. Wywodzimy zeń zasadę tolerancji i szacunku dla wszystkich poglądów i punktów widzenia.

aktualnosci

Aktualności

Podziękowania dla Browaru Jabłonowo. 31 paź 2016

Podczas komerszu znakomitym piwem mogliśmy raczyć się dzięki uprzejmości Browaru Jabłonowo, który współfinansował naszą uroczystość.

Wizyta na Powązkach 30 paź 2016

Dziś Olderman wraz z fuksami udali się na warszawskie Powązki, gdzie odwiedzili groby Weletów, postaci ważnych dla historii jak i teraźniejszości Welecji, poprzez ich wkład w ukształtowanie weleckich wartości i zasad, jej rozwój i działalność w latach świetności, a także we wznowienie pełnowymiarowej działalności w 2002 r..

 

Zbliżające się święto Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny były okazją do odświeżenia pamięci po blisko 1000 byłych członkach naszego stowarzyszenia.

 

Braciom, co po życia znoju...

 

 

Obchody 133-lecia Korporacji Akademickiej Welecja. 29 paź 2016

W dniu dzisiejszym zakończyliśmy obchody 133-lecia Korporacji Akadmickiej Welecja.

 

Uroczystości rozpoczął Apel Poległych, który odbył się w piątkowy wieczór na Kopcu Powstania Warszawskiego. Wspominaliśmy wówczas Weletów poległych i pomordowanych podczas wojny polsko-bolszewickiej, II wojny światowej i podczas innych burzliwych wydarzeń XX w. Po Apelu udaliśmy się na kwaterę, aby podjąć pierwszych zagranicznych gości zjeżdżających do Warszawy. 

 

W sobotę o 16:00 w Kościele Najświętszego Zbawiciela odprawiona została Msza w intencji Weletów. Centralnym punktem obchodów był uroczysty komersz w salach warszawskiego NOTu (gdzie ponad 100 lat temu powstało Stowarszyszenia FIlistrów Welecji), który zgromadził naszch kartelowych braci z korporacji: Konwent Polonia z Sopotu, Arkonia z Warszawy, Vironia z Tallina i Talavija z Rygi. W niedzielę spotkaliśmy się jeszcze na wspólnym śniadaniu.

 

Odebraliśmy liczne prezenty i życzenia na nadchodzący rok akademicki, w który wkraczamy jak co roku pełni chęci i zapału.

 

Vivat, crescat, floreat Veletia in aeternum!

Inwentaryzacja archiwum weleckiego 28 paź 2016

29 października 2016 roku Stowarzyszenie Filistrów Welecji zakończyło inwentaryzację zespołu archiwalnego "Korporacja Akademicka Welecja" przeprowadzoną w ramach projektu „Opracowanie i zabezpieczenie archiwum Korporacji Akademickiej Welecja".

 

Projekt jest współfinansowany ze środków otrzymanych od Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych w ramach konkursu "Wspieranie działań archiwalnych 2016".

 

Inwentarz 

Wykład filistra Michała Wołłejki pt. "Czechy piwem kuszące - o warzeniu, podawaniu i piciu piwa w Czechach." 27 paź 2016

Dzisiejszy wykład filistra Michała Wołłejki pt. "Czechy piwem kuszące - o warzeniu, podawaniu i piciu piwa w Czechach" wywłał żywe reakcje kolegów i przybyłych gości. Długie i pełne pasji dyskusje przeniosły się w kuluary, gdzie zdobyta na wykładzie teoretyczna wiedza została poddana gruntownej weryfikacji empirycznej. 

88 ... 121110987654 ... 1

Strona: