&Viribus Unitis Suum Cuique &

aktualnosci

28 lut 2020

Knajpa filisterska Z dawien dawna niewidziana w takiej sile grupa filistrów zorganizowała na naszej kwaterze knajpę. Gościliśmy również przedstawicieli naszych bratnich Konwentu Polonia i Arkonii. Długo jedliśmy, piliśmy, śpiewaliśmy. W... »

27 lut 2020

Wykład fuksowski: "Skąd wzięło się polskie prawo cywilne?" Dziś prelekcję wygłosił nasz fuks, Mateusz Nocuń. Świetny wykład, kufel zimnego piwa i przyjaciele - gwarancja doskonale spędzonego czwartku!

20 lut 2020

Suwerenność cyfrowa W czwartek naszym gościem był Jan Zygmuntowski, prezes fundacji Instrat. Tematem spotkania był wymiar suwerenności państw i narodów, o którym nie myśleliśmy wcześniej, a i długo jeszcze nie będzie popularny - suwer... »

aktualnosci

Podstawą Welecji jest dewiza Viribus Unitis Suum Cuique - co w języku polskim znaczy wspólnymi siłami każdemu co mu się należy. Zwłaszcza drugi człon naszej maksymy ma istotne znaczenie. Wywodzimy zeń zasadę tolerancji i szacunku dla wszystkich poglądów i punktów widzenia.

aktualnosci

Aktualności

Wystawa "Korporantów Wojenne Drogi" 15 lis 2019

14. listopada o 13.30 w Muzeum Politechniki Warszawskiej otwarto wystawę "Korporantów Wojenne Drogi", organizowaną przez Stowarzyszenie Filistrów Polskich Korporacji Akademickich, poświęconą walce o Polskę i dla Polski członków polskich korporacji akademickich w XIX. i XX. wieku. Nie mogło tam zabraknąć pamiątek po naszych filistrach, którzy z oddaniem służyli sprawie, niejednokrotnie płacąc najwyższą cenę. Na uroczystości przemówienie wygłosił wicepremier i minister kultury Piotr Gliński oraz odznaczył Krzyżami Zasługi zasłużonych członków ruchu korporacyjnego.

Wystawę można odwiedzić do końca lutego 2020 roku.

Wykład poświęcony historii rodziny Jasińskich 14 lis 2019

Dzisiaj spotkaliśmy się z panią Maryną Rubach, bratanicą naszego filistra, Ziemowita Jasińskiego, w czasie którego opowiadała nam historie rodzinne. W prawdziwie rodzinnej atmosferze słuchaliśmy wielu anegdot i opowieści - smutnych, podniosłych, jak i ciepłych i zabawnych - ale i my mogliśmy podzielić się faktami z życia filistra, jak choćby na temat słynnej wyprawy do Rygi w latach 90. Nasz gość przyniósł wiele pamiątek, w tym portret Ziemowita Jasińskiego namalowany przez współwięźnia z oflagu. 

Święto Niepodległości 11 lis 2019

Dzisiaj obchodzimy 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Weleci świętowali ten dzień tak w Warszawie, jak i w Sopocie na komerszu Konwentu Polonia.

Dzień Wszystkich Świętych 1 lis 2019

Dziś Weleci wybrali się na warszawskie Powązki, by wspomnieć naszych filistrów.

 

Braciom, co po życia znoju,

Spoczywają już w pokoju

Pod mogilnym żwirem ziemi

wieczny spokój, wieczna cześć!

Wykład fuksowski: "Prawne aspekty transplantologii" 31 paź 2019

Tym razem w ramach spotkania kwaterowego wysłuchaliśmy wykładu naszego fuksa, Alberta Pielaka, poświęconego prawu transplantacyjnemu ze szczególnym uwzględnieniem Polski. Nasz prelegent pozostawił kwestie etyczne do indywidualnego rozważenia - choć wszyscy zgodzili się co do słuszności wykonywania  tych operacji. Rozmawialiśmy o różnicach w stosunku do regulacji innych procedur medycznych dotyczących świadomej zgody i prawa do sprzeciwu czy przeszczepach ex vivo a ex mortuo. Jak zwykle padło wiele intrygujących pytań, z których rozwinęła się ożywiona dyskusja. 

101 ... 121110987654 ... 1

Strona: