&Viribus Unitis Suum Cuique &

aktualnosci

16 mar 2023

Czy prawo może być proste? Ostatnio mieliśmy okazję wysłuchać na naszej kwatwerze wykładu dra hab. Jana Rudnickiego z katedry Europejskiej Tradycji Prawnej WPiA UW o intrygującym tytule „Czy prawo może być proste?”. Prel... »

9 mar 2023

Spotkanie z ambasadorem Estonii Po dłużącej się już przerwie zimowej, stęsknieni do inspirujących treścią wykładów, zasiedliśmy wspólnie, aby wsłuchać się w słowa wyjątkowego gościa naszego czwartkowego spotkania, JE Miko Haljasa... »

26 sty 2023

Apokaliptyka i historiozofia w "Imieniu Róży" Naszym czwartkowym gościem był dr Rafał Tichy, publicysta, filmowiec i przede wszystkim filozof z Zakładu Historii Filozofii Starożytnej i Średniowiecznej na UW, założyciel periodyku "44 ... »

aktualnosci

Podstawą Welecji jest dewiza Viribus Unitis Suum Cuique - co w języku polskim znaczy wspólnymi siłami każdemu co mu się należy. Zwłaszcza drugi człon naszej maksymy ma istotne znaczenie. Wywodzimy zeń zasadę tolerancji i szacunku dla wszystkich poglądów i punktów widzenia.

aktualnosci

Jan Chwalibóg /1869 - 1931/

 

Urodził się 27 XII 1869 r., zmarł 16 II 1931 r. Był synem Hipolita Chwaliboga, senatora, właściciela majątku Mysłów w powiecie łukowskim, profesora Szkoły Głównej Handlowej, ożenionego z Ludwiną z domu Śląską. W latach 1890-1895 Jan studiował chemię Politechnice Ryskiej i był członkiem korporacji Welecja. Po ukończeniu Politechniki rozpoczął pracę w cukrowni Elżbietów powiecie sokołowskim. Następnie pracował w kilku innych cukrowniach. w roku 1898 ożenił się z Ireną Wierzbicką. Po wojnie cała rodzina znalazła się w Warszawie. Projektował min rozbudowę cukrowni "Dobre", a następnie objął stanowisko radcy Najwyższej Izby Kontroli Państwa, które piastował aż do ataku apoplektycznego w grudniu 1930 r. W wyniku choroby zmarł 16. lutego następnego roku.