&Viribus Unitis Suum Cuique &

aktualnosci

16 mar 2023

Czy prawo może być proste? Ostatnio mieliśmy okazję wysłuchać na naszej kwatwerze wykładu dra hab. Jana Rudnickiego z katedry Europejskiej Tradycji Prawnej WPiA UW o intrygującym tytule „Czy prawo może być proste?”. Prel... »

9 mar 2023

Spotkanie z ambasadorem Estonii Po dłużącej się już przerwie zimowej, stęsknieni do inspirujących treścią wykładów, zasiedliśmy wspólnie, aby wsłuchać się w słowa wyjątkowego gościa naszego czwartkowego spotkania, JE Miko Haljasa... »

26 sty 2023

Apokaliptyka i historiozofia w "Imieniu Róży" Naszym czwartkowym gościem był dr Rafał Tichy, publicysta, filmowiec i przede wszystkim filozof z Zakładu Historii Filozofii Starożytnej i Średniowiecznej na UW, założyciel periodyku "44 ... »

aktualnosci

Podstawą Welecji jest dewiza Viribus Unitis Suum Cuique - co w języku polskim znaczy wspólnymi siłami każdemu co mu się należy. Zwłaszcza drugi człon naszej maksymy ma istotne znaczenie. Wywodzimy zeń zasadę tolerancji i szacunku dla wszystkich poglądów i punktów widzenia.

aktualnosci

Henryk Czopowski /1863 - 1935/

 

Urodzony w Warszawie, ukończył tam szkołę średnią, od roku 1884 na Wydziale Chemicznym Politechniki Ryskiej, następnie na Wydziale Inżynieryjnym. Po ukończeniu studiów powrócił do Warszawy, gdzie założył własne biuro techniczne. Od 1907 r. wykładał na Wydziale Technicznym Kursów Naukowych w Szkole Techniczno Mechanicznej Wawelberga i Rothwandy - Mechanikę Teoretyczną. W roku 1915 brał udział w organizowaniu Politechniki Warszawskiej i po jej otwarciu w 1916 wybrano go Dziekanem Wydziału Inżynierii Lądowej Rolnej. Godność tą piastował przez 6 lat. O tegoż roku do zgonu był kuratorem Korporacji Welecji, do której członków należał w latach swych studiów. W 1917 r. zorganizował Państwową Szkołę Mierniczą oraz Państwową Szkołę Egzaminacyjną na geometrów I i II klasy. Z tytułu zasług naukowych został odznaczony Krzyżem Komandorskim Odrodzenia Polski.

 

Zmarł w Warszawie 7 VI 1935 r.