&Viribus Unitis Suum Cuique &

aktualnosci

16 mar 2023

Czy prawo może być proste? Ostatnio mieliśmy okazję wysłuchać na naszej kwatwerze wykładu dra hab. Jana Rudnickiego z katedry Europejskiej Tradycji Prawnej WPiA UW o intrygującym tytule „Czy prawo może być proste?”. Prel... »

9 mar 2023

Spotkanie z ambasadorem Estonii Po dłużącej się już przerwie zimowej, stęsknieni do inspirujących treścią wykładów, zasiedliśmy wspólnie, aby wsłuchać się w słowa wyjątkowego gościa naszego czwartkowego spotkania, JE Miko Haljasa... »

26 sty 2023

Apokaliptyka i historiozofia w "Imieniu Róży" Naszym czwartkowym gościem był dr Rafał Tichy, publicysta, filmowiec i przede wszystkim filozof z Zakładu Historii Filozofii Starożytnej i Średniowiecznej na UW, założyciel periodyku "44 ... »

aktualnosci

Podstawą Welecji jest dewiza Viribus Unitis Suum Cuique - co w języku polskim znaczy wspólnymi siłami każdemu co mu się należy. Zwłaszcza drugi człon naszej maksymy ma istotne znaczenie. Wywodzimy zeń zasadę tolerancji i szacunku dla wszystkich poglądów i punktów widzenia.

aktualnosci

Marjan Gumkowski /1877-1927/

 

Urodzony w rodzinie ziemiańskiej we wsi Stawki koło Kamieńca. Ukończył gimnazjum w Odessie. W 1898 wstąpił na wydział Matematyczno -Przyrodniczy Uniwersytetu Odeskiego. Na skutek oskarżeń o współpracę z PPS musiał opuścić uczelnię. Wrócił, ale na wydział Ekonomiczno-Handlowy, wtedy też został członkiem Welecji. Po ukończeniu studiów zamieszkał w Odessie. Z czworga jego dzieci dwaj synowie Janusz i Kazimierz zostali członkami Welecji w Warszawie . W 1918 r. wstąpił do formacji gen. Żeligowskiego. W 1919 r. przedostał się wraz z rodziną do Polski.

 

Pracował jako księgowym kilku firmach, a następnie w Towarzystwie Kredytowym Przemysłu Polskiego, w Warszawie jako kierownik księgowości. (dyrektorem TKPP był Weleta- Karol Kowarski). Po odrodzeniu Welecji w Warszawie brał czynny udział w Stowarzyszeniu Filistrów.