&Viribus Unitis Suum Cuique &

aktualnosci

18 maj 2023

Telefonia komórkowa GSM Jak zwykle nowy tydzień przyniósł nam kolejne ciekawe spotkanie na kwaterze Welecji. Tym razem wysłuchaliśmy wykładu fuksowskiego kolegi Eryka Długosza, który w oparciu o swoje naukowe zainteresowania opowiedział n... »

11 maj 2023

Mądrość i emocje w muzyce W miniony czwartek mieliśmy zaszczyt gościć na naszej kwaterze Prof. Agatę Sapiechę z Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, ze znamienitym wykładem pt. "Mądrość i emocje w muzyce" w ramach spotka... »

4 maj 2023

Czy da się zrozumieć ikonę, czyli kilka słów o sztuce sakralnej wschodu W ostatni czwartek mieliśmy okazję wysłuchać wykładu naszego barwiarza, Stanisława Włoczewskiego, który opowiadał o ikonach, ich historii, znaczeniu i wpływie. P... »

aktualnosci

Podstawą Welecji jest dewiza Viribus Unitis Suum Cuique - co w języku polskim znaczy wspólnymi siłami każdemu co mu się należy. Zwłaszcza drugi człon naszej maksymy ma istotne znaczenie. Wywodzimy zeń zasadę tolerancji i szacunku dla wszystkich poglądów i punktów widzenia.

aktualnosci

56. Komersz Narodów Bałtyckich 2019

W dniach 28-30 czerwca 2019 roku w Warszawie odbył się długo wyczekiwany 56. Komersz Narodów Bałtyckich. Ten międzynarodowy zjazd korporantek i korporantów to jedno z największych i najważniejszych wydarzeń w społeczności Korporacji Akademickich, a tym roku zaszczyt jego organizacji przypadł Korporacji Akademickiej Welecja. 

Obchody rozpoczęliśmy w piątek od pierwszego, powojennego balu Welecji odbywającego się w Resursie Obywatelskiej. W znakomitym towarzystwie gości z Polski, Łotwy, Estonii i Niemiec bawiliśmy się do samego rana. 

Drugi dzień Komerszu Narodów Bałtyckich zaczęliśmy poranną mszą świętą, która odbyła się w tradycyjnej weleckiej parafii, w kościele Świętego Zbawiciela. W mszy świętej brały udział poczty sztandarowe reprezentujące Korporacje naszych gości. Po zakończeniu mszy miał miejsce genzenmarsz, czyli tradycyjny przemarsz Korporantów, który zakończył się w gmachu Politechniki Warszawskiej. Tam następnie odbył się koncert pieśni studenckich, w którego trakcie wielu z nas miało szansę po raz pierwszy usłyszeć zrekonstruowane stare weleckie pieśni. W sobotni wieczór odbyło się główne wydarzenie obchodów, czyli komersz, po którego zakończeniu jeszcze długo świętowaliśmy na kwaterze Welecji, zapoznając się z gośćmi i wymieniając korporacyjnym doświadczeniem.

Trzydniowe obchody zakończyło niedzielne śniadanie w ogrodach Resursy Obywatelskiej, na którym pożegnaliśmy naszych gości, dziękując im za tak liczne przybycie i wspólne świętowanie.

 

Tegoroczne obchody Komerszu Narodów Bałtyckich uświetnił Patronat Honorowy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Prezydent przekazał również wyrazy szacunku dla Korporacji Akademickiej Welecja, zwracając uwagę na jej rolę przy patriotycznym formowaniu młodzieży podczas zaborów oraz udział korporantów w walce o niepodległość Polski i w zmaganiach z okupantami w czasie II wojny światowej. Niniejszym serdecznie dziękujemy za tak szczególne wyróżnienie.