Aktualności
156. rocznica urodzin fil! Stanisława W. Lilpopa 19 gru 2019
W ostatni przed przerwą świąteczną dzień kwaterowy gościliśmy w naszych skromnych progach panią Beatę Zybałę z Muzeum Iwaszkiewiczów w Podkowie Leśnej, która przybliżyła nam życiorys naszego filistra, założyciela miasta, Stanisława Wilhelma Lilpopa. Data była nieprzypadkowa - dokładnie 156. rocznica urodzin. Nasza prelegentka opowiedziała nam o pochodzeniu rodziny Lilpopów, najbliższych filistra, z córką Anną i jej mężem, Jarosławem Iwaszkiewiczem, na czele oraz jego dwóch wielkich pasjach - polowaniach i fotografii. Doprawdy filister w tej materii osiągnął mistrzostwo; warto tu też wspomnieć o pierwszym kolorowym zdjęciu stereoskopowym jego autorstwa. Piękne to było świętowanie i wspominanie naszego przyjaciela i brata.
Komersz w Rydze z okazji 119 lat Talaviji 14 gru 2019
W weekend nasza siedmioosobowa delegacja odwiedziła Jerozolimę bałtyckiego ruchu korporacyjnego, miasto narodzin naszej korporacji - Rygę. Weleci wybrali sie tam z okazji 119. urodzin naszej bratniej Talaviji. Obowiązkowo odwiedziliśmy karcer i parafię św. Franciszka, gdzie znajdują sie ufundowane przez Welecję i Arkonię witraże. Mieliśmy również przyjemność być gośćmi na kwaterze rosyjskiej korporacji Arctica. Komersz udał się doskonale, świętowaliśmy z Talavami do rana.
Wykład fuksowski: "Historia kryminalistyki" 12 gru 2019
W ten czwartek wysłuchaliśmy wykładu naszego fuksa, Mateusza Stańczyka, na temat historii kryminalistyki. Poznaliśmy historię tej dziedziny nauki, która rozpoczyna się we Francji w XIX w. od założenia Surete Nationale, a także usłyszeliśmy o dwóch rewolucjach w kryminalistyce - wprowadzeniu daktyloskopii i badań genetycznych. W części pytań można było zobaczyć wielkie zainteresowanie tematem wszystkich słuchaczy, a temat wracał jeszcze niejednokrotnie w kuluarach.
Wycieczka do Podkowy Leśnej 8 gru 2019
Niedzielę spędziliśmy w mieście-ogrodzie, dziecku naszego filistra, Stanisława Lilpopa, chcąc zasmakować w duchu tego miasta. Obcowaliśmy z dobrą architekturą, odwiedziliśmy Stawiska, znaleźliśmy też czas na drobne przyjemności. Doskonale spędzony dzień - tak trzeba żyć.
"Elektrotechnika dawniej, dziś i jutro" 5 gru 2019
Na spotkaniu kwaterowym mieliśmy okazję gościć wybitnego inżyniera elektrotechnika, profesora nauk technicznych, wykładowcę Politechniki Warszawskiej, prezydenta IES – IEEE Industrial Electronics Society- największej tego typu organizacji na świecie - Mariusza Malinowskiego. Nasz prelegent zapoznał nas z historią polskiej elektrotechniki, obecną jej sytuacją, jak i światowymi perspektywami rozwoju oraz wyzwaniami stojącymi przed tą dziedziną, jaką są odnawialne źródła energii, jej magazynowanie czy elektromobilność. Nie mogło zabraknąć wątków weleckich - pan profesor pierwszy raz spotkał się z naszą korporacją poprzez naszego filistra, Witolda Idźkowskiego, pierwszego dyrektora pierwszej na ziemiach polskich elektrowni. Wśród zasług profesora Malinowskiego dla upamiętnienia naszego brata jest odsłonięta w Radomiu tablica i książka, za co z całego serca dziękujemy, jak i za pasjonujący wykład, po którym posypał się grad pytań.