&Viribus Unitis Suum Cuique &

aktualnosci

29 cze 2020

Zakończenie semestru Epidemia COVID-19 odebrała nam piękny semestr letni. Niestety nasza działalność od marca sprowadzała się do spotkań online, w czasie których odbyły się trzy wykłady fuksowskie: "Historia boksu" Wiktora Sa... »

3 maj 2020

229. rocznica Ustawy Rządowej z 3. maja Dziś świętujemy rocznicę uchwalenia Konstytucji 3. maja - przełomowego aktu w historii Polski i fundamentu jej nowożytnej państwowości, jednego z pierwszych tego typu dokumentów na świecie. Z ... »

5 mar 2020

Wykład otwarty poświęcony typografii Tym razem Welecja postanowiła poczytać między wierszami i odkryć całe ukryte pośród nich piękno, otwierając się przy tym na tłumnie przybywających gości - ledwie się pomieściliśmy! Nas... »

aktualnosci

Podstawą Welecji jest dewiza Viribus Unitis Suum Cuique - co w języku polskim znaczy wspólnymi siłami każdemu co mu się należy. Zwłaszcza drugi człon naszej maksymy ma istotne znaczenie. Wywodzimy zeń zasadę tolerancji i szacunku dla wszystkich poglądów i punktów widzenia.

aktualnosci

Konrad Franciszek Billewicz /1862-1932/

 

Urodzony w Kownie, uczył się w Wilnie, gdzie ukończył szkołę realną w 1881 r. W latach 1881-82 studiował na Politechnice Ryskiej inżynierię, by następnie przenieść się na wydział chemiczny, który ukończył w 1888 roku z dyplomem inżyniera. W latach 1881-1883 był członkiem Korporacji Arkonia, z której wystąpił wraz z gronem założycieli Welecji, której został pierwszym wiceprezesem. W pracy zawodowej specjalizował się w gazownictwie i był prekursorem rozwoju tej gałęzi przemysłu na terenie b. Królestwa Kongresowego i kierował kolejno gazowniami w Kaliszu Tomaszowie Mazowieckim. Był czynnym działaczem w Polskim Towarzystwie Gazowniczym S.A., które wykupiło z rąk niemieckich gazownie w Tomaszowie, Szczakowej i Oświęcimiu. Na niwie społecznej działał jako ławnik i opiekun szpitali.